İçeriğe geç

Linuxta Hızlı Boot için 10 ipucu:

Linux Masaüstü Dağıtımınızın daha hızlı boot olmasının 10 yolu

 

1. Gereksiz servisleri kapatın:

Linux dağıtımınız için kullanıdğınız çalışan servislerin sayısı hangisini kullandığınıza bağlı oalrak değişir. yine de, neredeyse her kullanıcı dağıtımında bir veya daha fazla kullanılmayan servis çalıştırır.Bu yüzden,  linux dağıtımınızı basit bir masaüstü olarak kullanıyorsanız, Sürekli olarak bu servisleri çalıştırmanıza gerek yok mesela Httpd, sendmail gibi ve diğer kullanmadığınız servisler. Alternatif olarak şu şekilde bir kullanım olabilir sadece web server servisini açık tutup diğer kullanmadığınız servisleri kapatabilirsiniz. Yönetim menüsünden Servis girdilerini kontrol edebilirsiniz.

 

2. Gereksiz kernel modüllerini kapatın:

Linux dağıtımınız internet bağlantısı içni Ethernet bağlantısı kullanıyorsa kablosuz kernel modülünün yüklenmesine gerek yok demektir.Benzer şekilde diğer çalışan kernel modüllerine de ihtiyacınız olmayabilir. Bootchart programını yükleyerek hangi kernel modüllerinin yüklendiğini ve sisteminizde çalıştığını görebilirsiniz. Bu araç size Sisteminizin boot olurken ne yaptığını ve bir modül listesi gösterir.

3. Hafif bir Pencere yöneticisi kullanın:

Pencere yöneticisi sürekli olarak kullanıdğımız bir servistir ve hafif bir pencere yönetisi kullanmak boot süresini kısaltmamıza yardımcı olacaktır.GNOME ve KDE iyidir fakat hafif değildir. Boot sürenizi iyileştirmek istiyorsanız XFCE, Enlightenment vsvs, kullanabilirsiniz, boot sürenizi 2 veya 10 saniye aralığında kısaltabilirler.

 

4.Text tabanlı login:

Grafik arayüzlü bir giriş ekranı boot sürenizi artırır, bunun yerine text tabanlı olması boot sürenizi azaltacaktır.

 

5.Hafif Dağıtımlar kulalnıın:

Ubuntu ve Fedora gibi dağıtımlara göre daha hafif olan dağıtımlar kullanabilirsiniz, örneğin; Arch Linux, Gentoo ,Puppy Linux  veya Opensuse kullanabilirsiniz.

 

6.Bios:

Biosunuzu güncellemeniz boot sürenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

 

7.Dhpc kapatma:

Bazı küçük ağlarda bilgisayarlar sabit bir Ip ye sahiptir. Ve bilgisayarların Dhpc aramasına gerek yoktur,Bu yüzden Dns adreslerini yansıtmak için /etc/resolve.conf dosyasını yapılandırabilirsiniz.

 

8.Çalışırken Takılabilme(Hotplug):

sistem çalışırken bir aygıta ihtiyacınız olabilir ve onu hemen takıp kullanabilirsiniz ve bilgisayarın ihtiyacı kalmadıysa aygıtı silebilirsiniz. Bu sisteminizin boot süresini artırır. Hotplug günümüzde artık sadece eski dağıtımlarda kullanılıyor.

 

9. “initng” deneyin:

sysvinit sistemi için bir yedek ve sistem boot süresini bir çok bilgisayarda iyileştirir.

 

10. Debianı geliştirme:

Debinan üzerinde başlangıç komutlarını paralel çalıştırmaya geçirmek için bir kod kullanabilirsiniz. Bunun için: /etc/init.d/src betiğinde 24. satırda CONCURRENCY=none ifadesini göreceksiniz, bu ifadeyi  CONCURRENCY=shell şeklinde değiştirmeniz gerekir.

 

Tarih:Linux

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın