Mr. Robot dizi

Mr. Robot bu aralar ortalığı kasıp kavuran bir dizi. Diziyi bende takip ediyorum. ilk bölüm güzeldi ikinci bölüm aslında hırslı bir insanın neler yapabileceği ile alaklıydı ve son olarak 3. bölüm bu bölüm biraz sıktı.

Dizide bir gurup hacker in yada aykırı insan anlatılıyor, bilgisayar terimleri de kullnaılıyor veya popüler araçlar “razzberryy pay”  gibi , telefuzu dikkatimi çekti çoğu zamanda yazılışnı yanlış yazarım o yüzen böyle yazmak daha kolay geldi bana.

Hacker terimi sadece bilgisayar korsanı yasadışı işler yapılan insanlar için değil daha çok bir şeyi merak edip onu kurcalayıp geliştiren insanlar için kullanılır.  Temelinde merak vardır.

Dizideki karakterler zeki hackerler ama yöntemleri sadece bilgisayar bilimleri olmuyor. Biaz gizlilik bunun için biraz yalan, veya sosyal mühendislik gibi ek uygulamalarda yapılıyor. Belki şirketler için haklı bir neden olabilir ama kişilere uyulandığında biraz abartı gibi geldi bana, ben böyle birşey yapsam rahat uyuyamam. Rap çi çocuk kötü biri. Gerçekten bunun ağır bir vicdan muhasebesi oluyor o kadar kolay değil her insan için.

Ama öte yandan sosyal sisteme müdehale etme çok harika bir olay. İnsanın içindeki kontrol duygusunu tatmin ediyor hükmetme veya karşı koyma gibi duygular.

 

 

Leave a Reply