İçeriğe geç

Girişim batırma rehberi.

girişimci
girişimci

Bir girişim içrisinde girişimci iseniz bir projeniz olduğunda veya grup halinde bir proje yapmaya başladığınızda ilk olan şey şudur, herşey toz pembe ve girşimin başarıya ulaşacağı hayallerle doludur. Ama zaman geçtikçe bu durum böyle olmaz yavaş yavaş çıkan sorunlar gurup üyelerinin aklında soru işaretleri çıkartır. Bazıaları bu soru işaretlerini görmezden gelirler çünkü projeye hayatındaki en önemli şey gibi bağlanır onun mükemmel olduğunu her türlü sorunların aşılabileceğini düşünür ve en ufak bir umut kıvılcımını yangınlara dönüştürür. Böylece bu durum diğer ekip üyelerini de ekler ve herkes su alan tekneyle birlikte okyanusa doğru yola çıkar 🙂 bizimde başımıza gelen buydu.

Burada dikkate almamız gereknler

1.Batırmak istiyorsanız grişiminize sanki dünyanın en hatasız en mükemmel şeyi gibi bakmanız.

2.Herşeyin üstesinden geleceğinize inanmanız ya biz yaparız tarzı jargonlar

 

Bunlar ilk ve en önemli olanları birde takım içindeki durumlar var

3. Takım üyelerini kulaktan dolma belli bir yeterlilik sınavına tabi tutmadan alın. Genelde ben biliyorum abi diyenler,i alın.

4. İş bölümü olduğunda bu yetersizlikler ve bilgisizlikler gün yüzüne çıkacaktır ama siz sorgulamayın ve başka yöntemler deneyin mutlaka bir yol olmalı nede olsa.

5. Sonra belirlenen bu yöntemler arasında 1 2 aylık periyotlarla kısır döngü oluşturacak şekilde bu olmadı bu yok önceki iyiydi ondan gidelim vsv devam edin. Bu sürede de ümit pompalamazdan olmaz tabi.

6. Sonunda 6 ay geçer siz hala aynı yerde kalırsınız. Hala ümit dolu laflar edilir bu davranış azimli olmak değil aksine olmayacak duaya amin demektir yani bunlar farklı kavramlar.

Evet bu kadar sizinde bulunduğunuz projelerde bu örnekler varsa batırma yolunda çok iyi bir şekilde ilerliyorsunuz. Ama üzülmeyin bu size tecrübe kazandıracaktır. tıpkı bende olduğu gibi artık gözleriniz daha açık olacak karar verirken daha isabetli vereceksiniz. Umarım bu da birgün sizin başarıya ulaşmanıza yardım eder.

Tarih:Uncategorized

Bu yazı yorumlara kapalı.