İçeriğe geç

Gör Beni kitap incelemesi

Gör beni Azra Kohen in 2019 yılının Ocak ayında yayınlanan son kitabı. Ben yazarı son iki kitabı ile tanıyorum ondan önceki kitaplarını okumadım.

Gör Beni aslında Cumhuriyet in ilanından birkaç yıl sonraki bir dönemi anlatıyor, bu dönemdeki Anadolu’dan İstanbul’a savaşın içinden gelen Ülkü’nün ailesi ile İstanbul’da savaştan uzak yaşamış veya savaştan geriye kalan Selim’in ailesi arasındaki olaylar anlatılıyor. Bu iki aile arasındaki sosyal farklar daha önce okumadığım bir şekilde işlenmiş, okurken kendinizi o insanların yerine koyabiliyorsunuz. Kitaptaki dip notlar konu dışında tarih öncesi medeniyetler Sümerler hakkında verilen bilgiler harikaydı.

Savaş bitmiş ve Cumhuriyet’in ilanından sonra bile Osmanlı’yı geri döndürme düşüncesi devam ediyor. Bir taraftan da yeni Cumhuriyet insanları kalkındırmaya toplumu modernleştirmeye çalışıyor. Yani modernleştirme derken eğitim, bilgi toplumun herkesimine verilmeye çalışılıyor, stabucksta kahve içmek değil yani veya onun gibi şeyler. Tabi bu arada insanlarbu yeni toplumsal düzeni yavaş yavaş anlamaya, artık bir kişnin kulu değil kendi özgürlüklerinin olduğu düşüncesi Osmanlı taraftarları da görmüş oluyor. Osmanlı taraftarları Cumhuriyeti bir düşman olarak görüp İngilizler ile yakınlar onları dost biliyorlar. Tabi bu durum ilerleyen bölümlerde aydınlanıyor.

Bir de kitapta toplumda kadının yerine verilen önem de var bunu artık biliyoruz zaten Aeden’den de Annesi köle olan bir çocuk zaten köle olarak büyür” kısmı zaten çoğu şeyi anlatıyor. Bu kısımdan da tam puan veriyorum.

Son olarak en çok dikkatimi çeken şey ve kitabın en can alıcı noktası, kitaptaki kişiler çocuğundan büyüğüne çok güçlü karakterlere sahip, özgüvenleri yüksek, yenilmez bir yapıları var. İnsanlarda toprağa, vatana karşı bir inanç var onu hissetmek beni çok sevindirdi. Günümüzde etrafımıza baktığımızda insanlar bu ülke için çok karamsar ve zayıf karakterliler, şu kitaptaki karakterler kadar özgüvenli insanlar çok az.

Çok başarılı olmuş insanlar görüyorum ama gözlerinde şu kitaptaki karakterler kadar ışık göremiyorsun. Bu gerçekten insanı üzüyor. Ama şimdi üzülmüyorum gerçekten böyle insanlar var ve birçok kişiyi değiştireceğini ümit ediyorum. Teşekkürler Azra Kohen.

Tarih:Benim Yazılarım

Bu yazı yorumlara kapalı.